Monthly Archives: March 2010

>Pardus günleri iyiye gidiy…

>

Pek çok arkadaş bu iyiye gidiy muhabbetini merak ediyor(Saçma buluyor olabilir). Şu video linki ile muhabbeti bilmeyenleri bilgilendirmek isterim.

http://www.youtube.com/watch?v=Eciwebcba48

Peki pardus günlerinde ilk gün geçti. Güzel bir kalabalık vardı, Pardus standı etrafında kalabalık yogun olarak gözledim(Bir grup şeker ve katalog alarak geçti).

Stand etrafında gezindim, birilerin fotoğraf makinasını ele geçirdiğimde bir kaç poz çektim. Kendi adıma zevkli bir gündü. Seminerlerde gözlemlediğim birşey ise sorular sorulmasıydı. Bu da daha ilgili bir topluluk olduğunu gözlemledim.

Yarın 12.40 sunumumuz var herkesi bekleriz. Umarım terletecek sorular sorulmaz 🙂

>Lib64 sorunsalı…

>

Linux bilgisi olan mutlaka lib dizinleri ile karşılaşmıştır iyi ya da kötü şekilde. Burada paylaşımlı olarak kullanılan kütüphanelerin derlenmiş halleri bulunur. Programlar çalışırken de bunları isterler ararlar. Kendi içerisinde bir linklenme vardır yani…


Peki nedir bu lib64 muhabbeti?

x86_64 işlemciler kendi üzerinden x86 mimarisine de destek verdikleri için, x86_64 bir işletim sisteminde 32bitlik kod çalıştırılabilir.(Tabi ki çekirdeğin bu çevirme işi için açık olması gerekmektedir.) 32 Bit derlenmiş programlar için dizin hiyerarşisinde ise lib32 dizinleri oluşmuştur. 64 bit derlenen kütüphaneler içinse (programın derlenme şekline göre değişebiliyor tabi) lib64 dizinine konuluyor. Sonuçta elimizde 3×2 lib dizinimiz olur. Biri kökte, diğeri ise /usr altında. Peki ya elimizde hiç 32 bitlik paylaşımlı kütüphane olmayacaksa (şu anki kurumsal 2 x86_64 gibi)?

Burada bir çözüm olarak lib64 dizinlerini lib dizinine linklemek en basit ve en mantıklı çözüm gibi geldi bize. Neden bu linke ihtiyacımız var sorusuna gelecek olursak; belirli programların lib64 e ihtiyaç duyması ve araması. Hatta bu lib64 sorunu yüzünden bir süre kurulan cd hazırlayamadık.


Peki bu linki kaldırmak mümkün değil mi?

Tabi ki mümkün, tool chain’i düzenlemek gerekiyordu. Burada yapılanlar tabi ki 32bit’lik halini etkilemeyecek şekilde olması gerekiyor. Bunu Onur Küçük bir hafta sonunda yaptı. Diyecek bir söz bırakmadı 🙂 Ancak her paket bu yöntem izlenemiyor. Çünkü ati’nin ekran kartı gibi sürücüleri istediği gibi at koşturabiliyor hala…

>fPIC…

>

Sanki uzun zaman oldu blog girdisi yapmayalı diyerek bir giriş yapmış bulunayım 🙂 Bir süredir Necdet Yücel tarafından sıkça “Blog yazın….” çağrılarına cevap vermek istedim.

Girdi konusu olarak da bir süre önce Gökmen Görgen ile konuştuğumuz bir konu olan fPIC olmasını tercih ettim. Neden olduğunu ise not olarak koyacağım. Konuyu daha çok dağıtmadan bi giriş yapayım konuya,

Nereden geldi bu fPIC?

fPIC ile karşılaşmam ilk olarak 64bit için paketleri hazır hale getirirken karşılaştım. Derleme sırasında aldığım hata ise;
“relocation R_X86_64_32 against `a local symbol’ can not be used
when making a shared object; recompile with -fPIC .libs/assert.o: could not
read symbols: Bad value”

Oradaki 32’yi görünce kıllanıyor tabi insan. Güzelce derle şunu diyesi geliyor insanın, yoksa hata GCC de mi diye düşünebiliyor insan 😉 Peki ufak bir araştırmadan sonra sorunu gördük ki paylaşımlı kütüphaneler için oluşturulan nesnelerin düzgün şekilde linklenebilmesi için -fPIC parametresi ile derlenmesi gerekiyormuş. Tabi ki sorunun çözülmüş oldu.

Kendisi bi gcc bayrağıdır. “Position-Independent Code”un kısaltılmasıdır. Türkçe’ye çevirdiğimizde konum bağımsız kod oluyor herhalde 🙂 PIC, çıkan ikilik dosyanın belirli bir taban adresine yüklenmesini beklemez, bellekteki herhangi bir yerde mutlu olmayı bilir anlamına geliyor 😉
Kendisi i686 mimarisinde kullanıldığında bir fark oluşturmadığı söyleniyor. Bilemiyorum nedir, ne değildir. Ancak x86_64 mimarisi için daha yavaş çalıştığına dair rivayetler dolaşıyor. Alpha, SPARC64 ve iirc HP-PA mimarileri içinde gerekli olduğundan bahsi geçiyor.

Daha ayrıntılı bakmak isteyenler için :

http://www.technovelty.org/code/c/amd64-pic.html
http://en.wikipedia.org/wiki/Position-independent_code
http://www.gentoo.org/proj/en/base/amd64/howtos/index.xml?part=1&chap=3
http://www.redhat.com/archives/fedora-maintainers/2005-August/msg00094.html

Not: Herhangi bir yerde hata görürseniz bildirmekten çekinmeyin. Herkes herşeyi bilemez sonuçta 😉